Dasimedia
Jak zamawiać? | Koszyk | Kontakt

Nasze produkty:

Jan Paweł II
Fenomen Karola Wojtyły

Spis treści

Przeczytaj fragment

Posłuchaj fragmentu (mp3)

Recenzje

Co to jest audiobook?

Co to jest audiobook?

Książka mówiona czyli z angielskiego audiobook jest książką przeznaczona do słuchania. Nagrywa ją lektor w studiu nagraniowym. Ma formę płyt CD, kaset magnetofonowych (obecnie coraz rzadziej) lub mp3. Przeznaczona jest do słuchania w discmenie, na komputerze w programach do odtwarzania dźwięków np.: Real player, Winamp, Windows media player i innych oraz na każdym odtwarzaczu CD

Zaletą audiobooka jest to, że można go słuchać w niemal każdej sytuacji, nawet robiąc to niejako przy okazji, np.:

  • Podróżując samochodem, pociągiem, samolotem
  • W przerwie na lunch
  • Jadąc do pracy tramwajem, autobusem
  • Leżąc na plaży
  • Przed zaśnięciem
  • Uprawiając jogging

Zazwyczaj książka, na podstawie której powstaje audiobook jest skrócona o długie, nudnawe opisy i zostawia się tylko to, co istotne dla współczesnego odbiorcy.

Z prasy polskiej o adiobookach (fragmenty)

Audiobook czyli książka do słuchania pozwala jednocześnie "czytać" i prowadzić samochód, gotować lub uprawiać jogging. Literatura mówiona sięga czasów Homera, tymczasem w Polsce książki na płytach i w formacie mp3 wciąż są rzadkością.

Zapracowani Polacy, którym brakuje czasu na kanapową lekturę, stanowią chłonny rynek dla audioliteratury. Oprócz maturzystów i osób mających kłopoty ze wzrokiem po książki na kasetach coraz częściej sięgają kierowcy, zmuszeni do tracenia czasu w korkach. Kasety z książkami mogą być świetnym rozwiązaniem również dla zabieganych kobiet pracujących na dwóch etatach, w firmie i w domu.

Pomysł na literaturę do słuchania pochodzi z Wielkiej Brytanii. Od początku lat osiemdziesiątych popularne pozycje wydawane są tam od razu w dwóch wersjach - papierowej i na kasecie. W Niemczech rocznie wydaje się około 9 tysięcy nowych książek na płytach, kasetach i w formacie mp3.

W europejskich księgarniach działy z literaturą audio zajmują coraz więcej miejsca. Wszystkie bestsellery są od razu nagrywane. Amerykanie idą jeszcze dalej: książki Hillary Clinton "Tworząc historię" i Billa Clintona "Moje życie" ukazują się jednocześnie w formie audio. Państwo Clinton sami czytają swoje wspomnienia. Książka prezydenta sprzedała się dotąd w wersji dźwiękowej w 350 tys. egzemplarzy.

Szansą na rozwój dla rynku literatury audio jest powstawanie portali z książkami w formacie mp3, np. amerykański www.audible.com to gigantyczny zbiór około 23 tysięcy książek, magazynów i gazet w formie nagrań. Podobne powstają we Francji, Anglii, Niemczech, Włoszech. W Polsce takiego portalu jeszcze nie ma.

Na podstawie Newsweeka 03/05 str. 106

Copyright © 2005-2013 Dasimedia Sp. z o.o., ul. Bieżanowska 7, 02-655 Warszawa
tel. 22 559 36 03, ~06, ~07, ~09
design: pewnie.pl